ПРЕМИЕРЛИГА

Сити тргна победнички, „Граѓаните“ го совладаа Брајтон (ВИДЕО)

Манчестер Сити со три бода се враќа од гостувањето кај новајлијата Брајтон, избраниците на Пеп Гвардиола славеа со 0-2

„Грѓаните“ не импресионираа на стартот од новата сезона, но ја завршија работата и стигнаа до три бода.

Брајтон долго време одолеваше на нападите, но домаќините капитулираа во вториот дел.

Кун Агуеро го отвори резултатот во 70. минута, а пет минути подоцна Данк си постигна автогол за конечни 0-2.

И ако граѓаните или Владата очекуваа дека Јункер на Заев ќе му даде покана со датум за влез на Македонија во ЕУ, тогаш живееме во илузии.

повеќе

Опкружени со балкански хипернационалности, Македонците мора да се борат со тезите дека се „измислен народ“. Всушност, сите идентитети, меѓу кои и грчкиот, се изградени наративи со темели во историјата и во митот. На Македонците им треба име што го потврдува нивниот вистински идентитет независен од Бугарите, Србите или Словените воопшто.

повеќе

Некои политички партии вртат големи суми пари од нивното јавно и приватно финансирање.

повеќе