Премиерлига

Сити се сопна кај Вест Хем, Гвардиола го има најлошиот старт во својата кариера (ВИДЕО)

Вест Хем и Манчестер Сити одиграа 1-1, домаќините поведоа со прекрасниот гол на Антонио, гостите изедначија преку Фоден за поделба на бодовите.

Пеп Гвардиола го има најлошиот старт во својата кариера. Клуб предводен од Шпанецот никогаш немал помалку од 10 бода по првите пет кола, но откако „граѓаните“ денеска се сопнаа кај Вест Хем, имаат само 8 бода од 5 натпревари.

Манчестер Сити имаше дури девет победи во низа против „чеканите“, обично лесно се справуваа изминативе години, но денеска не одеше според планот.

„Граѓаните“ го имаа поседот на топката, но тешко креираа шанси а се најдоа и во гол негатива кога Антонио одлично се снајде во 18. минута и атрактивно погоди за 1-0.

Гостите се вратија во игра на стартот од второто полувреме, нововлезениот Фоден изедначи на 1-1, но и покрај големиот притисок, не успеаја по втор пат да го совладаа Фабиански, кој во последните мигови со помош на стативата го сопре Марез.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе