Добил и специјално барање од Мурињо

Сите се радувале на трансферот на Алексис Санчез само тој не: Што по ѓаволите? Нема шанси!

Дефанзивецот на Манчестер јунајтед, Маркос Рохо открива како реагирал кога дознал дека Алексис Санчез ќе му биде нов соиграч, Аргентинецот бил разочаран

Репрезентативецот на Аргентина веројатно е единственото лице на Олд Трафорд кое не се радувало на вестите за пристигнување на Алексис Санчез.

Дефанзивецот откри како реагирал кога дознал за трансфер на Чилеанецот и раскажа интересна анегдота за тоа што му порачал Жозе Мурињо.

„Алексис е одличен играч, но не се согласувавме многу на теренот” – вели Маркос Рохо за ТиК Спортс. „Секогаш кога се среќававме еден против друг, без разлика дали тоа бил меч помеѓу Аргентина и Чиле или пак Манчестер јунајтед против Арсенал, добро го клоцав на теренот, а тој возвраќаше во иста мера“.

„Но тука не застанувавме, јас го вреѓав а и тој мене. Па кога дознав дека ќе се пресели во Манчестер јунајтед, реков: „Што по ѓаволите?. Нема шанси овој да ми се придружи“. На тренинг кампот во Дубаи, Мурињо ми пријде, ме потапка по рамо и ми рече: “Ќе го купиме Алексис. Те молам немој утре да го убиеш на тренинг“. И потоа „пукна“ од смеење“.

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе

Повеќе од 40 години пишувам за самостојноста на македонскиот јазик и идентитет и на моменти бев подложуван и на физички напад поради моите ставови. Јас не би прифатил ништо што го негира признавањето на Македонија.

повеќе