Ла Лига

Синот на Зидан дебитираше за Реал со чудна интервенција и два примени гола (ВИДЕО)

Реал Мадрид прокоцка два гола предност на гостувањето кај Виљареал, натпревар кој по добро нема да го памети синот на Зизу, Лука Зидан кој прими два гола на своето деби

И покрај тоа што „Кралевиете“ немаат за што да играат во Ла Лига и ги чека финале во Лигата на шампионите, Зинедин Зидан со најсилен состав излезе на гостувањето кај Виљареал. Одмор доби само голманот Кејлор Навас а неговото место помеѓу стативите го завзеде синот на Зизу, Лука Зидан, кој дебитираше за првиот тим.

Па сосема очекувано, Реал одлично го започна мечот и поведе преку погодокот на Бејл во 11. минута. Во 32. минута следуваше нов гол за гостите, по одличната асистенција на Марсело, Роналдо со глава биеше за 0-2.

Гостите сепак се опуштија во финишот на мечот, па Виљареал намали преку Мартинез во 70. минута. На пет минути до крајот, „Жолтата Подморница“ стигна и до 2-2.

Марсело заспа при една офсајд стапица, Кастиљехо се најде осамаен пред Лука Зидан, кој лошо ја процени ситуацијата, се обиде на чуден начин да ја пресече топката и за неискусната интревенција плати со лесено примен гол.

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

Ако нешто е направено спротивно на законот, тогаш тоа што е направено е ништовно по силата на правото (ipso iure).

Албанците сакаат да се поврзат со Илирите, Бугарите со Траките, а според нашите политичари и гласните негатори само ние немаме такво право, а за тоа има најмногу доказателства во македонскиот јазик, но и во фолклорот, носиите, архитектурата, музиката...