Куп на Македонија

Силекс на пенали ја елиминираше Шкендија од Купот на Македонија

Силекс по подоброто изведување на пенали ја победи Шкендија и се пласираше во полуфиналето од Купот на Македонија каде место обезбедија и Академија Пандев, Македонинја Ѓорче Петров и Струга Трим Лум. 

Фото: ФК Шкендија
Денеска се одиграа четвртфиналните мечеви од Купот на Македонија, а најголемото изненадување се случи во Кратово каде Силекс ја елиминираше Шкендија.
 
Немаше погодоци во регуларниот дел, па пеналите го решаваа победникот. Херој за Силекс беше голманот Горан Трајковски кој им фати пенали на Енур Тотре и Бесарт Ибраими. Конечниот резултат беше 4-2 за кратовскиот тим на пенали.
 
Елиминација доживеа и Шкупи кој со 2-1 загуби на гостувањето кај Академија Пандев. Томовски и Илиев погодија за струмичкиот тим, Дарбо реализираше за Шкупи.
 
Најубедлива беше Македонија Ѓорче Петров која со 4-1 ја победи Беласица во Струмица. Адем постигна два гола, по еден Андерсон и Калид Басит, Каланоски погоди за струмичани.
 
Во полуфиналето е и Струга Триум Лум која со гол на Лена од пенал ја победи Ренова со 1-0.
 
Куп на Македонија четвртфинале:
 
Академија Пандев – Шкупи 2-1
Беласица – Македонија ЃП 1-4
Силекс – Шкендија 4-2 на пенали, 0-0
Струга Трим Лум – Ренова 1-0
 

Легенда под Главна слика

Фото: ФК Шкендија

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе