ЕВРО 2020

Шведска го издржа налетот на „црвената фурија“, Шпанија стартуваше со реми на ЕП (ВИДЕО)

Шпанија и Шведска одиграа без голови, 0-0, Шпанците напаѓаа во текот на целиот меч, но Швеѓаните ја остварија целта, останаа непоразени. 

Шпанија влезе како сериозен фаворит против Шведска, натпреварот го играа во Севиља на домашен терен, но не го најдоа патот до мрежата на Швеѓаните.
 
Шпанците силно притиснаа уште на стартот, Мората промаши огромна шанса, а казната можеше да стигне на спротивната страна кога Исак биеше, а топката ја удри Љоренте, па таа се одби од стативата и заврши во рацете на Симон.
 
Во вториот дел Шведска продолжи да се брани, но тоа го правеше многу посигурно. Со влегувањето на Морено во финишот, Шпанија создаде неколку добри шанси, но Олсен не дозволи неговата мрежа да се затресе.
 
Шпанија својата прва победа ќе ја бараат во следното коло против Полска.
 
Во Е групата по првите средби лидер е Словачка со три бода, Шведска и Шпанија имаат по еден бод, Полска е без бодови.

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе