Серија А

Шоу на „Олимпико“, Рома и Интер ги поделија бодовите во возбудлив меч со четири гола (ВИДЕО)

„Волчицата" и „нероаѕурите" одиграа возбудлив натпревар на „Олимпико", гостите во два наврати имааа водство, но Рома не се предаде и се избори за 2-2.

Рома и Интер ги поделија бодовите во претпоследниот меч од 14. коло во Серија А. Гостите во два наврати водеа, но „волчицата“ се враќаше, најпрво со евроголот на Ундер а потоа и со помош на ВАР.

Резултатот беше отворен во 37. минута од мечот, Д’Амброзио испрати остар центаршут во петерецот а Кеита само постави нога и ја затресе мрежата на Рома.

На стартот од вториот дел, домаќините изедначија. Ундер испрати проектил од преку 25 метри, Хандановиќ не се помрдна и само беше гледач повеќе на „Олимпико“.

„Нероаѕурите“ се вратија во предност во 66. минута, по еден корнер од левата страна, Икарди скокна највисоко и донесе 1-2.

Рома сепак не се предаде и се избори за реми преку Коларов од пенал во 74. минута. Брозовиќ играше со рака во шеснаесетникот, судијата во прв момент не досуди ништо но со ВАР ги прегледа повторените снимки и покажа на белата точка. Хандановиќ го прочита Коларов, се фрли на правата страна но ударот на Србинот беше прецизен и силен, па мрежата на Интер по втор пат се затресе.

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе