Лига на шампиони

Шоу на Нејмар, ПСЖ убедливо го победи Башакшехир (ВИДЕО)

ПСЖ со убедливи 5-1 го победи Башакшехир, ѕвезда на вечерта беше Нејмар кој постигна три голови, францускиот клуб како првопласиран оди во осминафиналето од Лигата на шампионите. 

Денеска се доигра мечот кој беше прекинат вчера поради расистичкиот скандал. ПСЖ ја оправда фаворитската улога и славеше убедлива победа над турскиот тим.
 
Резултатот го отвори Нејмар со прекрасен гол во 21, минута, Бразилецот и во 38. минута постигна убав погодок и го зголеми водството на 2-0.
 
Пред крајот на првото полувреме ПСЖ постигна и трет гол, овој пат реализираше Мбапе од пенал.
 
По пет минути игра во второто полувреме, Нејмар реализира уште еднаш за негов хет-трик и водство на ПСЖ од 4-0.
 
Топал во 57. минута успеа да намали на 4-1, но пет минути подоцна Мбапе со својот втор гол на натпреварот ги постави конечните 5-1.
 
ПСЖ исто како и Лајпциг има 12 бодови, но е на првото место поради подобриот меѓусебен дуел.

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе