Блескаше миленикот на вардаровата публика

Шоу на Игор Карачиќ против ПСЖ, со 13 голови го предводеше полскиот тим до победа!

Поранешниот ракометар на Вардар, Игор Карачиќ имаше маестрален натпревар во дресот на Кјелце откако со 13 голови го преводеше својот тим до победа од 35:33. 

Миленикот на вардаровата публика, Игор Карачиќ блескаше во дресот на Кјелце на мечот против ПСЖ.
 
Натпреварот беше неизвесен, на шест минути до крајот ПСЖ имаше водство од 31:30, следуваа два гола на Карачиќ за пресврт, а после уште два за победа од 35:33.
 
Одличен беше и Алекс Душебаев кој постигна седум гола од десет шута. Кај ПСЖ, Микел Хансен со десет голови беше најдобар стрелец.
 
ПСЖ има собрано само два бода од четири дуели, следниот меч го играат на свој терен против Вардар, Раул Гонзалез против својот поранешен клуб. Тоа може да биде и клучен натпревар за иднината на шпанскиот стратег. 
 

Дали и Грција треба да престане да ја смета бугарската фашистичка окупација за време на Втората светска војна како вистинска окупација?, прашува поранешниот грчки министер за надворешни работи – потписник на Преспанскиот договор со Македонија, во колумна за Балканеу. Колумната ја пренесуваме во целост и со автентичните фрази.

повеќе

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе