Откако фудбалерите одбија намалување на платата

Шокантен потег на Динамо Загреб, го отпуштија целиот стручен штаб, остана само тренерот

Ситуацијата со коронавирусот донесе голем потрес во Динамо Загреб, откако фудбалерите не прифатија намалување на платата, клубот удри по стручниот штаб. 

Утринава се појавија информации од Хрватска дека фудбалерите на Динамо Загреб на чело со капитенот Аријан Адеми одбиле намалување на платата која клуб ја одреди како една од мерките за ублажување на ударот од финансиската криза поради коронавирусот.
 
Вечерва Динамо Загреб објави дека им врачил отказ на сите во стручниот штаб со исклучок на тренерот Ненад Бјелица.
 
Тоа се вкупно шест откази од клубот. Овие луѓе ќе ги задржеа своите работни места доколку фудбалерите го прифатија намалувањето на платите.
 
Се шпекулира дека поради оваа одлука можно е и тренерот Бјелица да си замине од клубот.
 
Ситуацијата во Динамо Загреб не е розева, преговорите меѓу раководството и фудбалерите не се одвиваат добро. Во наредните денови можни се уште потреси во хрватскиот гигант.

Ама бидејќи капиталисти со ситни души ја владеат земјава јас и ти ќе плаќаме, коментираат бизнисмените.

повеќе

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

повеќе

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.

повеќе