Лига Европа

Шкупи задоцни со кам-бекот, Пјуник славеше во Скопје и се пласираше во 2. коло

Шкупи го заврши настапот во Лига Европа окако вечерва на домашен терен загуби од Пјуник, гостите си заминаа од Скопје со триумф од 1-2 и пласман во 2. коло од Лига Европа.

И третиот преставник на Македонија во Лига Европа се сопна уште во првото коло. Шкупи имаше најголеми шанси за прогрес во втората рунда од квалификациите откако минатата недела се избори за реми од 3-3 на гостувањето во Ерменија.

Сепак, избраниците на Умит Каран вечерва капитулираа на домашен терен и загубија со 1-2. Пјуник рано дојде во водство, Једигарјан испрати проектил од 30 метри и ја затресе мрежата на чаирчани.

По половина час игра следуваше нов гол за гостите, Миранјан ја дуплираше предноста и го стави Шкупи пред тешка мисија во продолжението од мечот.

Домаќините сепак успеаја да ја дигнат публиката на нозе, Јурина реализираше за 1-2 во 82. минута и ја врати надежта. Сепак, само 120 секунди подоцна Сержињо заработи црвен, па Шкупи со играч помалку во завршницата не успеа да направи кам-бек и се прости од настапот во Европа.

Фото: ФК Пјуник

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе