ПМФЛ

Шкупи во финишот го казни Вардар за големото промашување на Цветановски и се спаси од пораз (ВИДЕО)

Вардар беше на чекор до победа против Шкупи, но на пет минути пред крајот Цветановски промаши празен гол, ја погоди пречката, а брзо потоа Дарбо Дембо даде гол и не дозволи тимот од Чаир да биде поразен. 

Фото: ФК Шкупи
Шкупи беше домаќин на Вардар на теренот на тренинг центарот „Петар Милошевски“. Мечот беше рамноправен, можеби ремито е и најреален резултат, но црвено-црните ќе жалат што не ги освоија трите бода.
 
Најголемите возбудувања се случуваа во финишот. Во 75. минута капитенот на Вардар, Дарко Мицевски беше фаулиран за пенал од голманот на Шкупи, тој и ја изведе најстрогата казна и донесе водство од 1-0.
 
На пет минути до крајот, Мирчевски ја погоди стативата од голот на Шкупи, топката дојде до Цветановски, голот беше празен, но тој наместо во мрежата биеше во пречката.
 
 
Казната стигна во 89. минута кога најдобриот стрелец на Шкупи, Дарбо Дембо постигна гол за конечни 1-1.
 
 
Шкендија со голови на Бејтулаи во првото и Ибраими во второто полувреме ја победи Беласица и се зацврсти на првото место на табелата.
 
Македонија Ѓорче Петров со 2-1 го победи Пелистер. Калид ги реализираше двата гола за домаќинот, Илиевски погоди за битолчани.
 
Со истиот резултат Академија Пандев беше подобар од Борец кој имаше водство преку Ристовски во првото полувреме. Но со два гола на Радески во финишот од мечот, струмичкиот тим дојде до важни бодови во борбата за опстанок.
 
Работнички со 3-1 ја победи Ренова, Ѓорѓевиќ, Шаркоски и Станковски беа стрелци за романтичарите, Шефити во финишот постигна почесен гол за Ренова.
 
Немаше голови на мечот меѓу Силекс и Струга Трим Лум кој се играше на воден терен со исклучително тешки услови за игра.
 
Резултати, 16. коло:
 
Шкупи - Вардар 1-1
Шкендија - Беласица 2-0
Македонија ЃП - Пелистер 2-1
Академија Пандев - Борец 2-1
Работнички - Ренова 3-1
Силекс - Струга ТЛ 0-0
 
Табела
 
1. Шкендија 36
2. Шкупи 32
3. Македонија ЃП 32
4. Борец 22
5. Силекс 22
6. Струга ТЛ 22
7. Работнички 21
8. Вардар 21
9. Ренова 15
10. Академија Пандев 14
11. Пелистер 12
12. Беласица 9

Легенда под Главна слика

Фото: ФК Шкупи

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе