Конференциска лига

Шкупи, Струга и Силекс ги добија противниците за Конференциската лига

Македонските претставнци во новата новоформрираната Конференциска лига, денеска ги добија противниците за првоото коло. 

Шкупи кој ја има улогата на носител, го доби Лапи од Косово. 
 
На Силекс кој како второлигаш ќе ја претставува Македонија во Европа, му се падна Петроклуб од Молдавија.
 
Додека Струга Трим Лум ќе се соочи со Лиепаја од Летонија.
 
Првите натпревари се играат на 8 јули, реваншите се седум дена подоцна.
 
Веќе утре нашите претставници ќе ги дознаат можните противници за второто квалификациско коло од ова натпреварување.

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе