Конференциска лига

Шкупи со нов пораз од Санта Клара се прости од Европа

Со поразот на Шкупи од Санта Клара од 2-0 заврши настапот на македонските клубови во Европа. 

И ова лето македонските клубови имаа неславно учество во квалификациите во европските купови.
 
Шкупи очекувано загуби од Санта Клара, но барем може да се пофали дека се единствениот наш клуб кој мина едно квалификациско коло во европските натпреварувања.
 
Вечерва Санта Клара рутински славеше со 2-0 во Португалија со голови на Карваљо и Вилануева во првото полувреме.

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе