Конференциска Лига

Шкупи со два гола предност ќе патува на реваншот кај Лапи

Шкупи направи голем чекор кон пласман во второто коло од Конференциска лига откако вечерва со 2-0 го совлада Лапи.

Вицешампионот на Македонија со два гола предност ќе патува во Косово на реваншот кај Лапи, вечерва избраниците на Седлоски славеа со 2-0.

Резултатот го отвори Кире Маркоски, кој искористи една грешка на гостите во 36. минута и погоди за 1-0.

Конечниот резултат беше поставен длабоко во судиското надополнување, Руатубаје во 94. минута ја затресе мрежата на Лапи и донесе 2-0.

Возвртаниот натпревар од првото коло во Конференциската лига се игра за седум дена, а доколку Шкупи ја сочува предноста, во второто коло ќе игра против португалска Санта Клара.

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе