Конференциска Лига

Шкупи со два гола предност ќе патува на реваншот кај Лапи

Шкупи направи голем чекор кон пласман во второто коло од Конференциска лига откако вечерва со 2-0 го совлада Лапи.

Вицешампионот на Македонија со два гола предност ќе патува во Косово на реваншот кај Лапи, вечерва избраниците на Седлоски славеа со 2-0.

Резултатот го отвори Кире Маркоски, кој искористи една грешка на гостите во 36. минута и погоди за 1-0.

Конечниот резултат беше поставен длабоко во судиското надополнување, Руатубаје во 94. минута ја затресе мрежата на Лапи и донесе 2-0.

Возвртаниот натпревар од првото коло во Конференциската лига се игра за седум дена, а доколку Шкупи ја сочува предноста, во второто коло ќе игра против португалска Санта Клара.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе