ПМФЛ

Шкупи пресилен за Струга, Шкендија победи во Ѓорче Петров

Шкупи сигурно чекори кон трофејот, денеска со 4-0 ја победи екипата на Струга ТЛ, Шкендија со 2-1 славеше на гостувањето кај Македонија Ѓорче Петров.

Фото: ФК Шкупи
Струга Трим Лум пружи отпор, но откако прими гол, играта им се распадна па чаирчани дојдоа до убедлива победа.
 
Резултатот го отвори Адетунџи во 53. минута, тој постигна и уште еден погодок, стрелаа прецизно и Фаустин и Маркоски.
 
Шкендија со 2-1 победи на гостувањето кај Македонија Ѓорче Петров.
 
Гури во првото и Шала во второто полувреме донесоа водство за Шкендија од 2-0, Македонија ЃП преку Камара во финишот успеа само да намали.
 
Во Кавадарци Тиквеш со 2-0 го совлада Работнички, Нгоба и Спахиу ги постигнаа головите.
 
Брегалница во Штип со 2-1 го совлада Борец, Велешани поведоа со гол на Ѓорѓевиќ на самиот старт од мечот, но домаќините преку Ацковски и Алтипармаковски дојдоа до победата.
 
Немаше голови на мечот меѓу Пелистер и Скопје.
 
Вчера Академија Пандев со 2-1 славеше на гостувањето кај Ренова.
 
Табела 15 коло:
 
1. Шкупи 35
2. Академија Пандев 31
3. Шкендија 27
4. Ренова 25
5. Брегалница 25
6. Струга ТЛ 22
7. Македонија ЃП 20
8. Работнички 18
9. Скопје 17
10. Тиквеш 13
11. Борец 8
12. Пелистер 5
 

Легенда под Главна слика

Фото: ФК Шкупи

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе