ПМФЛ

Шкупи ја победи Ренова и се зацврсти на врвот

Шкупи со 2-1 го доби дербито против Ренова и избега на плус пет бода на табелата. 

Фото: ФК Шкупи
Тоа беше дуел на првите две екипи на табелата, лидерот Шкупи дојде до трите бода и се зацврсти на врвот на табелата.
 
По мирното прво полувреме, Нигериецот Адетуњи во 55. минута даде гол за водство на Шкупи од 1-0. Во 69. минута Алаварез го зголеми водството на 2-0.
 
На десетина минути до крајот Ренова преку Мустафов намали на 2-1 за интнересен финиш на мечот, но тоа беше и конечниот резултлат.
 
Утре од 14 часот се играат останатите натпревари: Борец - Академија Пандев, Скопје - Тиквеш, Македонија ЃП - Струга ТЛ, Пелистер - Брегалница и Шкендија - Работнички.

Легенда под Главна слика

Фото: ФК Шкупи

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе