Конференциска лига квалификации

Шкупи го загуби првиот меч од Балкани, мора да оди на победа во Приштина (ВИДЕО)

Шкупи пред своите навивачи на Арената „Тодор Проески“ во Скопје, не успеа да го победи косовскиот тим Балкани, загуби со 2-1 во првиот плејоф меч за пласман во групната фаза од Конференциската лига. 

Шкупи не ја искористи предноста на домашен терен, го загуби првиот меч со Балкани, па сега во Косово ќе мора да оди на победа за да ја оствари целта, пласман во групната фаза од Конференциската лига.
 
Мечот почна одлично за Шкупи, по неколкуте создадени шанси, Сандеј Адетунџи погоди со глава во 19. минута за водство од 1-0.
 
 
Но, радоста не траеше долго, само четири минути подоцна Балкани го изедначи резултатот со гол на Рахмани. Со 1-1 се замина на полувремето.
 
 
Во 67. минута Кореница постигна прекрасен гол за комплетен пресврт и водство на Балкани од 2-1.
 
 
До крајот на мечот Шкупи ја погоди пречката преку Кувен, а оправдано поради офсајд му беше поништен гол на Адетунџи.
 
Чаирчани имаа уште неколку шанси за гол, но не успеаа да избегнат пораз. Реваншот во Приштина се игра за седум дена со почеток од 20 часот.

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе