ПМФЛ

Шкупи дојде на чекор до титулата

Шкупи со 1-0 победи на гостувањето кај Пелистер и веќе во следното коло може да ја освои шампионската титула, Македонија Ѓорче Петров го совлада Работнички и за миг се искачи на второто место на табелата. 

Шкупи потешко од очекувањата дојде до победа од гостувањето кај Пелистер. Клучниот момент се случи во 65. минута кога Имери даде гол за победа од 1-0.
 
Со истиот резултат Македонија Ѓорче Петров го совлада Работнички. Емини во 11. минута беше стрелец на единствениот гол.
 
Борец со 2-0 беше подобар од Струга. Двата гола беа постигнати во вториот дел, Ѓоѓевиќ и Ѓорѓиев беа стрелци на погодоците.
 
Утре се играат преостанатите три натпревари: Брегалница - Шкендија, Скопје - Тиквеш и Ренова - Академија Пандев.
 
Резултати:
 
Пелистер - Шкупи 0:1
Македонија ЃП - Работнички 1:0
Борец - Струга ТЛ 2:0
 
Табела
 
1. Шкупи 68
2. Македонија ЃП 53
3. Шкендија 52 (-1)
4. Академија Пандев 52 (-1)
5. Ренова 38 (-1)
6. Брегалница 38 (-1)
7. Работнички 37
8. Струга ТЛ 36
9. Скопје 26 (-1)
10. Тиквеш 34 (-1)
11. Борец 18
12. Пелистер 10 

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе