ПМФЛ

Шкендија со пресврт го победи Пелистер, Шкупи во Автокоманда го совлада Скопје

Шкендија со пресврт во второто полувреме дојде до победа од 2-1 против Пелистер, Шкупи со 3-1 славеше на гостувањето кај Скопје, Академија Пандев одигра само 0-0 со Брегалница.

Пелистер со гол на Јуфо во 43. минута дојде до изненадувачка предност во Тетово против Шкендија. Но во вториот дел домаќините го надополнија пропуштеното и со голови на Гури и Кривак дојдоа до победата од 2-1.
 
Шкупи ја зголеми предноста на врвот откако го совлада Скопје на негов терен со 3-1. Фреди Алварез постигна два гола, еден даде Фаустин. Погодокот за домаќините беше автогол на Чешмеџиев.
 
Академија Пандев одигра само 0-0 на свој терен против Брегалница.
 
Со ист резултат заврши и дуелот меѓу Струга Трим Лум и Тиквеш.
 
Борец и Македонија Ѓорче Петров одиграа нерешено 1-1. Ѓорѓевиќ погоди за Борец, Камара за гостите од Скопје.
 
Вчера Работнички и Ренова одиграа без голови.
 
Табела 16 коло:
 
1. Шкупи 38
2. Академија Пандев 32
3. Шкендија 30
4. Ренова 26
5. Брегалница 26
6. Струга ТЛ 23
7. Македонија ЃП 21
8. Работнички 19
9. Скопје 17
10. Тиквеш 14
11. Борец 9
12. Пелстер 5

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе