Куп на Македонија

Шкендија, Шкупи и Борец го комплетираа списокот на осминафиналисти во купот

Денеска се одиграа заостанатите три натпревари од Купот на Македонија по кои пласман во осминафиналето обезбедија и Шкендија, Шкупи и Борец. 

Шкендија со 2-0 го победи Кит Го, Шупи со 1-0 беше подобар од Велешта, а најубедлив беше борец кој со 4-1 го совлада Њу Старс.
 
Куп на Македонија 1/16 финале: 
 
Кит Го – Шкендија 0-1
Велешта – Шкупи 0-1
Њу Старс – Борец 1-4
Детонит – Македонија ЃП 0-4
Победа – Вардар 1-1 (пенали 4-5)
Беса – Скопје 1-2
Локомотива – Охрид 0-2
Гостивар – Ренова 0-4
Љуботен – Пелистер 0-9
Кораб – Беласица 1-2
Слога Виница – Работнички 0-3
Новаци – Тиквеш 0-2
Каменица САСА – Струга 0-2
Воска – Брегалница 0-1

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе