ПМФЛ

Шкендија подобра од Работнички, Академија Пандев го победи Борец

Шкендија со 2-0 славеше над Работнички, Академија Пандев со 2-1 го победи Борец на негов терен, Брегалнца со убедливи 3-0 славеше над Пелистер. 

Шкендија ја искористи предноста на домашен терен и релативно лесно дојде до победата над Работнички.
 
Елези во 10. минута погоди за 1-0, конечните 2-0 ги постави Рамадани во 65. минута.
 
Академија Пандев освои важни три бода од гостувањето кај Борец со кои ја продолжи битата за врвот.
 
Пандевци поведоа со гол на Мирчевски во 32. минута, Ѓорѓевиќ во 64. израмни на 1-1, но Шаркоски на три минути пред крајот го врати водството на Академија Пандев и донесе победа од 2-1.
 
Пелистер на свој терен доживеа потоп од Брегалница, загуби со 3-1. Стојанов постигна два гола, еднаш погоди Коцев.
 
Македонија Ѓорче Петров и Струга Трим Лум одиграа нерешено 1-1. Младеновски погоди за домаќините в 68. минута, десетина минути подоцна стружани израмнија преку Цветановски.
 
Скопје со 2-1 славеше над Тиквеш со гол во судиското продолжение. Јашароски беше стрелец на двата гола за Скопје, Коцев погоди за Тиквеш.
 
Вчера Шкупи со 2-1 ја победи Ренова.
 
Табела 11 коло:
 
1. Шкупи 26
2. Ренова 21
3. Академија Пандев 21
4. Брегалница 19
5. Шкендија 17
6. Струга ТЛ 15
7. Работнички 15
8. Скопје 15
9. Македонија ЃП 11
10. Борец 8
11. Тиквеш 6
12. Пелистер 4

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе