Извлечени двојките за новата сезона од ПМФЛ

Шкендија почнува на гостување кај Академија Пандев, Вардар ја пречекува Македонија ЃП

Денеска во просториите на ФФМ беше извршена ждрепката за новата сезона во Првата македонска лига. 

За разлика од претходните пет сезони, овој пат на стартот нема да има дерби дуел меѓу Шкендија и Вардар.
 
Актуелниот шампион Шкендија одбраната на титулата ќе ја почна на гостински терен кај Академија Пандев. Вардар ќе ја пречека Македонија Ѓорче Петров.
 
Дебитантот во Првата лига, Струга Трим Љум ќе го пречека Работнички, а Борец ќе му гостува на Шкупи.
 
Ренова ќе игра го пречека Шкупи.
 
Новата сезона стартува на 11 август и за прв пат ќе се пренесува на Арена Спорт, но мечевите ќе одат и на МТВ.
 
Двојки за првото коло:
 
Ренова - Силекс
Струга Трим Љум - Работнички
Шкупи - Борец
Вардар - Македонија Ѓорче Петров
Академија Пандев - Шкендија

Излегува дека само Македонците на овој свет се должни пред сè да се грижат за правата на сите други луѓе и на крајот да размислуваат (но само да размислуваат) за себе.

повеќе

Интернационалистички, универзалистички и солидарен пристап е единствениот начин да се надмине еколошката и климатска криза, во регионот и пошироко.

повеќе

Мора да се пристапи кон воведување нови мерки за поголема контрола на лицата кои поседуваат нелегални пари.

повеќе