Конференциска Лига

Шкендија и Шкупи ги дознаа можните противниците во 3. коло од Конференциската лига

Попладнево во Нион беа извлечени паровите за 3. коло во Конференциската лига, Шкендија имаше поволна ждрепка која им донесе можен противник од Сан Марино односно Малта.

Шкендија и Шкупи ги дознаа можните противници во 3. коло од Конференциската лига, ждрепката во Нион беше прилично поволна за „црвено-црните“ од Тетовo.

Доколку Шкендија слави на двомечот со Рига во 2. коло, за противник ќе го добие подобриот од дуелот помеѓу Фолгоре од Сан Марино и Хебернијанс од Малта, ривали кои би можеле да бидат елеминирани од македонскиот шампион и да се обезбеди настап во плеј-офот.

Шкупи доби нешто потежок противник и доколку успее да ја мине Санта Клара, клубот од Чаир ќе се пресмета со подобриот од словенечка Олимпија Љубљана и  Биркиркара од Малта.

Натпреварите од 2. коло во Конференциската лига се играат на 22 и 29. јули, додека пресметките од 3. коло се закажани за 5 и 12. август.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе