Куп на Македонија

Шкендија и Работнички без проблеми, Ренова преку пенали до осминафиналето во купот

Без големо изненадување во 1/16 финалните средби од Купот на Македонија, најблиску до елиминација беше Ренова, но се протна преку пенали.

Требаше да дојде Купот на Македонија за Шкендија да ја забележи првата победа оваа сезона во домашните натпреварувања. Тие славеа на гостувањето кај Гостивар со 4-1.
 
Убедлив беше и Работнички кој со 4-0 го победи Влазерими, со истиот резултат Силекс славеше кај Фортуна.
 
Интересно беше во Гевгелија каде Ренова беше пред елиминација од Кожув, но се спаси, во финишот од мечот изедначи на 3-3, а потоа со 6-5 ја доби пенал серијата.
 
Шкупи со 5-1 го победи Тетекс, а Осогово во Кочани со 1-0 беше подобар од Победа.
 
Дуелот меѓу Саса и Вардар ќе се игра на 28. август, а финалистите од минатиот куп, Македонија Ѓорче Петров и Академија Пандев одат директно во осминафиналето.
 
Резултати:
 
Фортуна – Силекс 0:4
Охрид – Беласица 5:4 на пенали, 1:1
Кожув – Ренова 5:6 на пенали, 3:3
Кравари – Лабуништа 1:4
Тетекс – Шкупи 1:5
Локомотива – Струга Трим Лум 1:5
Влазерими – Работнички 0:4
Превалец – Борец 0:4
Осогово – Победа 1:0
Гостивар – Шкендија 1:4
Саса – Вардар ќе играат на 28 август
 
Претходно играа
 
Кит Го – Пелистер 4:5 на пенали, 1:1
Љуботен – Тиквеш 1:5
Ново Црнилиште – Брегалница 0:22

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе