ПМФЛ

Шкендија ги освои трите бода во Велес и се зацврсти на врвот во ПМФЛ

Шкендија со 2-0 славеше на гостувањето кај Велес во првиот меч од 15. коло во Првата македонска лига, сега има пет бодови пред Шкупи кој утре му гостува на Пелистер. 

Шкендија поведе со гол на Ибраими од пенал во 25. минута од натпреварот.
 
Борец се обидуваше да дојде до израмнување, но откако не успеа тоа да го направи, Дориев на шест минути до крајот постигна гол за конечна победа на Шкендија од 2-0.
 
Останатите пет натпревари се играат утре од 13 часот: Вардар - Работнички, Пелистер - Шкупи, Струга ТЛ - Академија Пандев, Ренова - Силекс, Беласица - Македонија ЃП.

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе