Во пресрет на утрешната ждрепка

Шкендија ги дозна петте можни противници за првото квалификациско коло во ЛШ

УЕФА денеска ги подели групите во пресрет на утрешната ждрепка за првото квалификациско коло од Лигата на шампионите, Шкендија ги дозна своите можни противници.

Шампионот на Македонија, Шкендија е носител во групата 1 во која уште се и Астана (Казакстан), Лудогорец (Бугарија), Црвена звезда (Србија) и АИК (Шведска), никој од овие не може да им се падне.
 
Противник на македонскиот шампион ќе биде некој од Судова (Литванија), Кулж (Романија), Номе Калју (Естонија), Арарат (Ерменија) и Ференцварош (Унгарија).

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе