ЕВРО 2020

Шик ја замолкна Шкотска, Чешка тргна со победа на ЕП (ВИДЕО)

Чешка со два гола на Патрик Шик ја победи Шкотска во Глазгов, едниот погодок беше маестрален, од центарот на теренот. 

Шкотска играше на домашен терен, но тоа не им помогна многу, загубија на стартот од Европското првенство од селекцјата на Чешка со 2-0.
 
Патрик Шик беше херојот на Чесите, а неговиот втор гол долго ќе се памети.
 
Шик го отвори мечот во 42. минута, а по седум минути игра во второто полувреме постигна фантастичен погодок од центарот на игралиштето за конечни 2-0.

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе