ЕВРО 2020

Шик ја замолкна Шкотска, Чешка тргна со победа на ЕП (ВИДЕО)

Чешка со два гола на Патрик Шик ја победи Шкотска во Глазгов, едниот погодок беше маестрален, од центарот на теренот. 

Шкотска играше на домашен терен, но тоа не им помогна многу, загубија на стартот од Европското првенство од селекцјата на Чешка со 2-0.
 
Патрик Шик беше херојот на Чесите, а неговиот втор гол долго ќе се памети.
 
Шик го отвори мечот во 42. минута, а по седум минути игра во второто полувреме постигна фантастичен погодок од центарот на игралиштето за конечни 2-0.

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе