Украина

Шевченко емотивно се збогува со украинската репрезентација

Андриј Шевченко веќе не е селектор на Украина, неговиот договор заврши, тој денеска со емотивно соопштение се збогува од националниот тим. 

Шевченко со успех ја водеше селекцијата на Украина која се покажа во солидно издание на Европското првенство. Легендарниот Украинец го напушта кормилото, неговиот договор со федерацијата истече.
 
„Денеска истекува мојот договор со Украинската фудбалска федерација. Поминав пет години со националниот тим. Тоа беше тешка работа со која докажавме дека можеме да играме модерен фудбал. Благодарен сум на претседателот и извршниот комитет на федерацијата за шанасата што ми ја даде да работам со украинскиот национален тим. Благодарен сум на секој фудбалер, секоја личност која помогна и која беше инволвирана во тиимот. Голема благодарност за сите фанови за нивната поддршка и критика. Заедно успеавме да покажеме дека нашиот фудбал може да биде конкурентен, продуктивен и возбудлив. Со верба во Украина“, стои во соопштението на Шевченко.
 
Се верува дека следен предизвик за Шевченко ќе биде клупскиот фудбал.

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе