Конференциска лига квалификации

Шаќири: Заслуживме да победиме, пеналите се лотарија

Тренерот на Шкендија, Артим Шаќири е горд на своите фудбалери и смета дека заслужиле да го победат АИК и на двата натпревари, но не победува секогаш подобриот.

Шкендија го заврши настапот во Европа откако загуби на пенали од АИК.

„Горд за сѐ што покажавме, а тоа е дека знаеме да играме фудбал, да бидеме рамноправни со сите. Иако заслуживме да бидеме победници на двата меча, не секогаш подобриот победува, а кога станува збор за пеналите, тоа е среќа и лотарија. Никогаш не си сигурен во голот и тоа нам ни се случи, испаднавме од Европа, но од утре ќе размислуваме за следните предизвици“, вели Шаќири.

„Градиме еден тим на долг рок, ќе има освежувања, ќе има и засилувања. Подготвуваме една Шкендија за подолги стази. Животот продолжува, Хасани е капитен, јасно е дека е разочаран...“

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе