Ливерпул

Шаќири: Подобро што не отидов во Белград

Фудбалерот на Ливерпул, Џердан Шаќири вели дека подобро што останал дома, бидејќи атмосферата во Белград била навистина жешка.

Ливерпул одлучи да го остави Шаќири дома, да не го понесе во Белград на гостувањето кај Црвена звезда бидејќи ќе беше мета на српските навивачи.
 
За време на светското првенство во Русија, Шаќири како репрезентативец на Швајцарија и даде гол на Србија и го прослави со албанскиот симбол, двоглав орел, а тоа ги збесна српските навивачи.
 
Со цел да се избегнат било какви инциденти, англискиот клуб одлучи да не го носи Шаќири во Белград.
 
„Имаше многу жешка атмосфера таму и подобро е што останав дома и што се фокусираме само на фудбалот“, изјави Шаќири.
 
Ливерпул загуби со 2-0 на гостувањето од Црвена звезда.

Планот за чист воздух од само 1,5 милиони евра издвоени од буџетот и за граѓаните и за еколошките активисти е несериозен.

повеќе

Во битката за фотелја во ФФМ секогаш решавачка била „техниката" на добивање гласови од делегатите со поткуп, ветувања, партиски и притисоци на локалните моќници... 

повеќе

Како може да се надминат исклучивите и националистички толкувања на минатото: што работат комисиите?

повеќе