Лига на шампиони

Шахтар по втор пат го победи Реал Мадрид, кралскиот клуб може да биде елиминиран (ВИДЕО)

Шахтар со 2-0 го победи Реал Мадрид, сега кралскиот клуб не си ја крои сам судбината, зависен е и од резултатите на другите натпревари, дури и победа во последното коло може да не биде доволна за пласман во нокаут фазата од Лигата на шампионите. 

Реал Мадрид со победа уште вечерва ќе го завереше пласманот понатаму, но не само што не триумфираа, играчите на Зидан загубија од Шахтар со 2-0.
 
Реал Мадрид беше подобар во првото полувреме, имаа неколку добри шанси, еднаш ја погодија и стативата, но работите се променија во вториот дел.
 
Шахтар беше опасен од контра напади, имаа неколку такви шанси, а две искористија.
 
Во 57. минута Детињо погоди за водство од 1-0, а на осум минути пред крајот на мечо Соломон ги постави конечните 2-0.
 
Во последното коло Реал Мадрид ќе ја пречека екипата на Борусија Менхенгладбах, Кралевите сами ќе решаваат за својата судбина само доколку Интер не загуби вечерва во Германија.
 
Во другиот денешен меч кој се играше од 18:55 часот, Салцбург со 3-1 победи на гостувањето кај Локомотив Москва.

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе