СЕХА лига

Сезоната во СЕХА лига почна со изненадување, Војводина го надигра Нексе

Почна новата сезона во СЕХА лигата, овој пат во нов формат, а на стартот во српско-хрватскиот дуел Војводина со 29:23 го победи Нексе.

Војводина имаше фантастично отварање на новата сезона во СЕХА лигата откако не само што го победија, туку и го надиграа тимот на Нексе.
 
Тимот од Нови Сад имаше предност уште од самиот старт, а на полувремето заминаа со предност од 13:11. Во вториот дел беа уште подобри и на крајот славеа убедливо со 29:23.
 
Најефикасни во составот на Војводина беа Овчина и Николиќ со по пет голови, Прибак постигна четири. За Нексе Думенчиќ постигна четири.
 
Утре Вардар го пречекува Пекинг Спорт Јуниверзити, а во среда Еурофарм Работник е домаќин на Спартак Москва.

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе