Тренерот го потврди интересот

Сетиен во Барса ги сака Нејмар, Лаутаро и Пјаниќ

Тренерот на Барселона, Кике Сетиен смета дека Нејмар, Лаутаро Мартинез и Миралем Пјаниќ одлично би се вклопиле во неговиот тим. 

EPA-EFE/CIRO FUSCO
Многу од тренерите одбиваат да зборуваат за играчи од други клубови, сметајќи дека тоа е некоректно, но еден од нив не е тренерот на Барселона, Кике Сетиен, тој зборуваше за Нејмар, Лаутаро Мартинез и Пјаниќ.
 
„Би сакал да можам да му бидам тренер на Нејмар, тој е фантастичен фудбалер. Да бидам искрен си го исполнив сонот со тоа што сум му тренер на Меси, но апсолутно би бил пресреќен доколку Нејмар дојде тука“, вели Сетиен.
 
„Лаутаро е фудбалер кој може да биде многу добар за овој тим, како и останати играчи кои се на негово ниво“.
 
„Пјаниќ е одличен фудбалер иако има и други големи играчи кои ги читаме во весниците секој ден“.
 
Изјавите од одреден тренер за играчи од други клубови се толкуваат како дополнителен притисок за трансфер на овие фудбалери, токму затоа ваквите изјави се сметаат за некоректни и неспортски во фудбалскиот свет.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/CIRO FUSCO

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе