УЕФА пресече

Сепак нема да се менува редоследот на дуелот помеѓу Челси и Реал Мадрид, Тухел моли да има навивачи

По најавите дека ќе има промени на редоследот на двомечот помеѓу Челси и Реал Мадрид, УЕФА соопшти дека ждрепката останува на сила, првиот меч ќе се игра во Лондон, а реваншот во Мадрид.

По ждрепката за четвртфиналето во Лигата на шампионите беше објавено дека ќе има промени за дуелот помеѓу Челси и Реал, односно првиот меч ќе се игра во престолнината на Шпанија а реваншот во Лондон со цел во Мадрид да нема два натпревари во исто време од елитното натпреварување.

Сепак, УЕФА попладнево ги откри саатницит на натпреварите и соопшти дека нема да има промени на редоследот. Челси ќе го пречека Реал Мадрид на „Стемфорд Бриџ“ на 6. април, а реваншот ќе се игра на „Сантијаго Бернабеу“ на 12. април.

Што се однесува до можноста да има публика на „Стемфорд Бриџ“, ќе бидат одржани состаноци во следниот период во обид да се изнајде решение. Томас Тухел вели дека противникот ќе има предност доколку Челси игра пред празни трибини и моли да им се дозволи на фановите да го следат мечот.

„Противникот ќе има предност. Во глобала, натпреварите се играат за навивачите. Многу е поразлично кога има навивачи на терените, се надевам ќе се изнајде некое решение. Сите во клубот и во бордот ќе се борат за шанса. Не знам какви шанси имаме. Повторувам, овие натпревари се за навивачите. Сосема е поразлично кога има публика на трибините“ – вели тренерот на Челси.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе