Премиерлига

Сензација на стартот на Премиерлигата, Брентфорд го победи Арсенал (ВИДЕО)

Очаен старт на новата сезона на Арсенал, загубија кај новиот Премиерлигаш, Брентфорд со 2-0. 

Ако се суди според стартот, навивачите на Арсенал ќе имаат уште една тешка сезона во Премиерлигата.
 
Арсенал денеска беше фаворит на гостувањето кај Брентфорд, но не само што загуби, туку беше и надигран.
 
Брентфорд по 74 години се врати во најсилната англиска лига и тоа го направи во голем стил, со победа над Арсенал.
 
Домаќинот беше подобар противник и сосема заслужено дојде до победата. Головите ги постигнаа Канос во 22. минута и Ногард во 73. минута.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе