СП 2022

Сензација, Мароко ја исфрли Шпанија од Светското првенство (ВИДЕО)

Прво изненадување во осминафиналето, Марко на пенали ја елиминираше Шпанија и се пласираше меѓу осумте најдобри, немаше голови по 120 минути игра. 

Шпанија беше еден од главните фаворити за освојување на Светското првенство, но не успеа да го помине ниту осминафиналето, загуби од Мароко на кого му се даваа малку шанси за четвртфинале.
 
Шпанците имаа офанзива во текот на сите 120 минута, Мароко се бранеше далбоко со дисциплинирана и пожртвувана игра.
 
Интересно, Мароканците создадоа повеќе шанси од контра напади отколку Шпанците од позиционата игра која најчесто изгледаше безидејно. Тешко им беше да ја пробијат мароканската одбрана.
 
Во 123. минута Сарабија имаше голема шанса, ја погоди стативата од голот на Мароко. Можеби и беше во офсајд, но тоа нема да се дознае. По ова судијата отсвири крај и се изведуваа пенали.
 
Шпанија беше очајна од белата тошка, примаши три пенали од три шута. Сарабија, Солер и Бускетс не реализираа. Мароко шутна четирипати и даде три гола, погодија Сабири, Зијеш и Хакими, промаши Бенун.
 
Ова е тежок удар за Шпанија која веруваше дека има селекција за највисок дострел. Мароко во четвртфиналето ќе игра со победникот од дуелот меѓу Португалија и Швајцарија.
 

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе