Квалификации за ЕП 2021 У21

Селекторот Благоја Милевски го објави списокот за натпреварите против Црна Гора и Казахстан

Селекторот на младата македонска фудбалска репрезентација, Благоја Милевски го објави списокот на фудбалери на кои ќе смета за престојните два квалификациски мечеви.

Селекторот не направи големи промени во составот, ќе игра со фудбалерите со кои и ги започна квалификациите, единствен дебитант е Марко Ѓорѓиевски од Вождовац.
 
Македонија квалификациите ги почна со највисокиот триумф во историјата, го победивме составот на Фарските Острови со 7-1, сега следуваат дуели со Црна Гора и Казахстан.
 
„Играме против квалитетни репрезентации кои тоа го покажаа во досегашниот дел. Ќе решаваат нијанси и во двата меча. Сега целиот фокус ни е на првиот натпревар против Црна Гора. Нашата филозофија е иста, каде и да играме, дали дома или гости одиме на победа, без разлика дали е тоа против Шпанија или против Фарски Острови“, изјави селекторот Благоја Милевски.
 
На 10. октомври гостуваме на Црна Гора, а на 15. го пречекуваме Казахстан.
 
 
 

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе