Македонија на Европско првенство

Селекторот Ангеловски го објави списокот на фудбалери за Европското првенство

Селекторот Игор Ангеловски го објави списокот со 26 фудбалери на кои ќе смета за ЕВРО 2020, ново име е Милан Ристовски, а во составот е и Даркок Чурлинов.

Селекторот Игор Ангеловски ги одбра 26. фудбалери кои ќе ја претставуваат Македонија на Европското првенство. На списокот се сите играчи кои се очекуваше да бидат, а тука се и младите Милан Ристовски и Дарко Чурлинов кои можеби се изненадувања во составот.

Голмани: Столе Димитриевски, Дамјан Шишковски, Ристе Јанков

Одбрана: Стефан Ристовски, Висар Муслиу, Егзон Бејтулаи, Кире Ристевски, Ѓоко Зајков, Дарко Велковски, Езгјан Алиоски

Среден ред: Аријан Адеми, Енис Барди, Стефан Спировски, Бобан Николов, Тихомир Костадинов, Ферхан Хасани, Елиф Елмас, Даниел Аврамовски, Дарко Чурлинов, Марјан Радески

Напад: Горан Пандев, Александар Трајковски, Иван Тричковски, Влатко Стојановски, Крсте Велковски, Милан Ристовски.

Македонските фудбалери подготовките ќе ги почнат на 26. мај, ќе одиграме два пријателски натпревари, против Словенија и Казахстан, на 8. јуни се селиме во Букурешт, а на 13. јуни го играме првиот меч на Европското првенство, дуел против селекцијата на Австрија.

Kога веќе треба да се држи комбинирана настава, колку и да е комплицирана таа „равенка“, во неа не смее да се забораваат децата кои учат онлајн.

повеќе

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе