ФФМ се правда

Сејдини: Ангеловски сам најави дека ќе бара нови предизвици, па ние ја испочитувавме одлуката

Првиот човек на ФФМ, Муамед Сејдини вели дека Игор Ангеловски сам најавил дека ќе бара нови предизвици по крајот на ЕВРО 2020 па затоа тие му ја исполниле желбата и му дале договор до 31. јули.

По пет ипол години на кормилото на Македонија, Игор Ангеловски на крајот од следниот месец го напушта селекторското столче. Стратегот имаше одредени несогласувања со ФФМ, Горан Пандев пред неколку месеци откри дека раководството на федерацијата сакало да го смени популарниот Мрме уште пред баражот за ЕВРО 2020.

Откако Благоја Милевски денеска беше именуван за нов селектор, првиот човек на ФФМ, Муамед Сејдини го прокоментира заминувањето на Игор Ангеловски.

„Од мое лично и од име на Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија упатувам благодарност до Игор Ангеловски за неговата работа и придонесот кој го даде за успесите со македонската А репрезентација“ – вели Муамед Сејдини.

„Игор Ангеловски самиот најави дека по завршувањето на Европското првенство ќе бара нови предизвици во својата кариера и сега е време ние да ја почитуваме неговата одлука и да ја  покажеме нашата благодарност за неговата работа и страст во сите овие години на чело на македонската А репрезентација“.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе