Премиерлига

Себаљос ги собра аплаузите, Арсенал победи на првите два меча од сезоната за прв пат по 10 години (ВИДЕО)

За прв пат по сезоната 2009/10, Арсенал има два од два на стартот, попладнево „топчиите" со 2-1 триумфираа над Барнли со головите на Лаказет и Обамејанг.

По победата над Њукасл на отварањето од новата сезона, Арсенал попладнево славеше и против Барнли, па за прв пат по 10 години, „топчиите“ имаат два од два на стартот.

Лаказет го отвори резултатот во 13. минута, но пред крајот на првиот дел една топка случајно дојде до Барнс, кој од пет мeтри изедначи на 1-1.

Сепак, Обамејанг се погрижи трите бода да останат на „Емирати“ во продолжението од мечот. Одлична партија пружи и новото засилување Дани Себаљос, кој имаше неколку добри потези и доби стоечки овации кога беше заменет.

Токму неговата пресечна топка заврши во нозете на Обамејанг при акцијата кога падна голот вреден победа.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе