Барселона

Се тресе столчето на Куман, тројца кандидати за нов тренер на Барселона

Се помалку се верува дека Роналд Куман ќе ја заврши сезоната во Барселона, се шпекулира дека не е далеку денот кога ќе добие отказ.

По ремито со Гранада на Камп Ноу се зголемија шпекулациите за тренерска смена во Барселона.

Шпанските медиуми веднаш почнаа да ги поврзуваат слободните тренери со Барселона.

Според нив има тројца кандидати, Антонио Конте, Чави и Андреа Пирло.

Андреа Пирло речиси и да нема шанси, дури е и неверојатно како е поврзуван со Барселона по лошото искуство во Јувентус.

Антонио Конте е врвен тренер, но проблем е неговиот стил на игра кој не е онаков каков што би сакале навивачите на Барселона. Италијанецот игра премногу дефанзивно за да биде тренер на Каталонците.

Како најголем фаворит се споменува Чави. Со самото доаѓање на Лапорта се веруваше дека Чави ќе го преземе кормилото на Барселона, можеби тоа наскоро и ќе се оствари.

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе