Евертон

Се редат откази во Премиерлигата, настрада и Марко Силва

Дебаклот во градското дерби против Ливерпул ја прели чашата кај раководството на Евертон кое реши да му врачи отказ на Марко Силва. 

По отказите на Маурисио Покетино, Унари Емери и Кике Санчез Флорез, денеска настрада уште еден тренер во Премиерлигата, Евертон го отпушти Марко Силва.
 
Подолго време се спремаше отказот на Силва, па поразот од Ливерпул со 5-2 беше само капак на резултатската криза.
 
Тие имаат само една победа на последните шест меча и само 14 освоени бодови во 15 кола од Премиерлигата.
 
Има неколку кандидати за наследник на Силва, а еден од нив е легендарниот тренер на Евертон, Дејвид Мојс.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе