Газдата на ПАОК се извини, но...

Савидис: Не требаше да влезам со пиштол, но сакав да спречам човечки жртви

Сопственикот на ПАОК, Иван Савидис се извини поради тоа што влезе со пиштол во теренот на мечот со АЕК но вели дека тој и неговото семејство се жртви во целата ситуација.

Човекот кој го прекина фудбалот во Грција денеска излезе со извинување за случувањата на мечот меѓу ПОК и АЕК, но вели дека тоа го направил за да спречи човечки жртви.
 
„Жал ми е, им се извинувам на навивачите на ПАОК, на сите фанови во Грција и целата фудбалска јавност. Немав право да влезам на таков начин на теренот, но емотивната реакција која ја имав е предизвикана од состојбите во грчкиот фудбал, случувањата во финишот од мечот беа неприфатливи“, вели Савидис.
 
„Само сакав да ги заштитам илијадниците навивачи на ПАОК и да спречам да човечки жртви. Не сакав никаков контакт со судиите или противничките играчи. На никој не сум се заканувал. Јас и моето семејство сме заложници на негативните фудбалски случувања во Грција. Но ќе продолжам да се борам за фер фудбал и за титула на ПАОК“.
 
Премиерот на Грција и министерот за спорт го прекинаа фудбалот на непоределено време. Можно е и апсење на Иван Савидис, а ПАОК сигурно го чека голема казна.
 

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе