„Трите Лава“ ги открија адутите

Саутгејт нема многу дилеми, објавен конечниот список на Англија за СП 2018

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт ги откри имињата на 23-та фудбалери кои ќе патуваат во Русија, стратегот се реши за микс на искусни и млади играчи

Шампионот од 1966 ги откри адутите со кои ќе атакува на ново злато. Герет Саутгејт се реши уште сега да го објави конечниот список, на кој нема место за неколку големи имиња како Џо Харт, Џек Вилшер и Адам Лалана.

Во составот се најдоа и играч кои никогаш претходно не го облекол дресот на сениорската репрезентација на Англија. Се работи за 19 годишниот Трент Александер Арнолд, кој имаше фантастична сезона во дресот на Ливерпул, и 26 годишниот чувар на мрежата на Барнли, Ник Поуп.

Повик доби и ветеранот Ешли Јанг, кој цела сезона кај Мурињо играше принудно како лев бек, а во составот се најде и Фабиан Делф, кој исто така принудно цела сезона покриваше како лев бек во Манчестер Сити.

Конечниот состав на Англија:

Голмани: Батланд, Пикфорд, Поуп

Одбрана: Т. Александер Арнолд, Кејхил, Џонс, Мегвајр, Стоунс, Трипиер, Вокер, Роуз

Среден ред: Али, Делф, Даер, Хендерсон, Лингард, Лофтус Чик, Јанг

Напад: Стерлинг, Кејн, Рашфорд, Варди, Велбек

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе