Лига на нации

Саутгејт го објави списокот на Англија за завршниот турнир на Лигата на нации и направи едно болно изоставување

Герет Саутгејт го соопшти поширокиот состав на Англија за завршниот турнир на Лигата на нации, селекторот на „Трите лава“ направи едно болно изоставување и во последен миг го шкртна Рубен Лофтус Чик.

Англија следниот месец ќе се бори за премиерниот трофеј од новото натпреварување Лига на нации, па Герет Саутгејт ги откри адутите за завршниот турнир.

Селекторот на „Трите лава“ попладнево го објави поширокиот состав и повика 27 фудбалери. Надвор од комбинација е Рубен Лофтус Чик, кој утрово се повреди додека играше пријателски натпревар за Челси во САД и се верува дека го чека долга пауза

„Синоќа кога си легнав Рубен беше на списокот, сега ќе пропушти големо финале. Навистина ми е жал за него, играше брилијантно оваа сезона“ – вели Саутгејт.

Во составот нема место и за Лук Шо, кој беше избран за најдобар играч на Манчестер јунајтед оваа сезона. Сепак, Саутгејт има поголема доверба во двајца други леви бекови, Бен Чилвел од Лестер и Дени Роуз од Тотнем.

На списокот се најде и Хари Кејн, кој е повреден но прави надчовечки напори да бдие фит за финалето од Лигата на шампионите.

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе