Премиерлига

Саутемптон ја прекина серијата без пораз на Арсенал (ВИДЕО)

Со гол на Чарли Остин во финишот од натпреварот Саутемптон го победи Арсенал со 3-2 и ја прекина серијата на топчиите од 22 натпревари без пораз.

Арсенал конечно загуби, Саутемптон е тимот кој конечно успеа да ги совлада топчиите, светците освоија три големи бода во битката за опстанок.
 
Домаќините два пати имаа водство преку Дени Ингс, но Арсенал преку Мхитарјан изедначуваше.
 
Сепак, во финишот од мечот, во 85. минута Саутемптон дојде и до трето водство овој пат преку Остин, овој пат Арсенал не успеа да изедначи и го загуби мечот.
 
 
За разлика од Арсенал, Челси ги освои трите бода од гостувањето кај Брајтон каде победи со 2-1.
 
Педро и Азар по првиот дел донесоа водство од 2-0, Марч во второто полувреме успеа да даде гол за Брајтон кој не беше доволен да се избегне пораз.
 

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе