Премиерлига

Саутемптон ја прекина серијата без пораз на Арсенал (ВИДЕО)

Со гол на Чарли Остин во финишот од натпреварот Саутемптон го победи Арсенал со 3-2 и ја прекина серијата на топчиите од 22 натпревари без пораз.

Арсенал конечно загуби, Саутемптон е тимот кој конечно успеа да ги совлада топчиите, светците освоија три големи бода во битката за опстанок.
 
Домаќините два пати имаа водство преку Дени Ингс, но Арсенал преку Мхитарјан изедначуваше.
 
Сепак, во финишот од мечот, во 85. минута Саутемптон дојде и до трето водство овој пат преку Остин, овој пат Арсенал не успеа да изедначи и го загуби мечот.
 
 
За разлика од Арсенал, Челси ги освои трите бода од гостувањето кај Брајтон каде победи со 2-1.
 
Педро и Азар по првиот дел донесоа водство од 2-0, Марч во второто полувреме успеа да даде гол за Брајтон кој не беше доволен да се избегне пораз.
 

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе