Саудијците го купија Њукасл, сега се насочија кон Интер, нудат милијарда евра

Според дел од италијанските медиуми, преговорите меѓу инвеститорите од Саудиска Арабија и сегашните сопственици на Интер, се во напредна фаза, клубот наскоро може да биде продаден. 

Весникот „Либеро“, тврди дека преговорите се во напредна фаза, а понудата која е доставена е околу милијарда евра.
 
Инвестицискиот фонд од Саудиска Арабија силно се пробива во спортот, го купи Њукасл за 350 милиони евра, но има инвестиции и во други спортови, пример во Формула 1.
 
Финансиската ситуација на Интер не е розова, поради тоа клубот се откажа од Конте, а беа продадени и Лукаку и Хакими.
 
Но има и такви кои негираат дека Интер ќе биде продаден.
 
Новинарот на „Ла Република“, Франко Вани се повикува на извори од Интер и тврди дека ова се само обични шпекулации.
 
Како и да е, времето ќе покаже дали богатите Саудијци ќе го купат и Интер. 

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе